pencil MENU MENU
Načítám...

Den na reaktorech v CVŘ

Ahoj lidi!
Jedna z našich - tak trochu utajovaných - akcí proběhla (jak jste si asi všimli) ve středu (19.6.2024) a musím říct, že překonala všechna očekávání.

☢️☢️☢️☢️☢️☢️☢️☢️

Na začátek jsme přijeli včas! (to není běžné díky dopravě v Praze). Začali jsme v klidu s exkurzí na LR-0. Je to lehkovodní reaktor nulového výkonu a co to znamená? Že nepotřebuje díky svému "nulovému" (velmi nízkému) výkonu žádné chladivo. Jeho exkluzivitou je to, že výkon se řídí moderátorem - tedy vodou. Čím větší hladinu máte, tím výkon v reaktoru roste. Provozní tepelný výkon je tu v průměru kolem 1kW/h a peak max 5kW/h. Takže průměr nedosahuje ani rychlovarné konvice. Pokud experiment žádá vyšší teploty, musí si dokonce vodu ohřívat ve vedlejší "rychlovarce". V rychlosti nám ukázali skladbu paliva do reaktoru, různé typy pro Dukovany i Temelín a hlavní, nejlepší část, viděli jsme reaktor na vlastní oči. Víko reaktoru bylo otevřené, reaktor sám o sobě byl v odstávce. V hale jsme nezaznamenali žádnou zvýšenou radiaci.

☢️☢️☢️☢️☢️☢️☢️

Více o LR-0 se můžete dočíst na stránkách Centrumu výzkumu Řež: https://www.cvrez.cz/cs/vyzkum-a-sluzby/provoz-reaktoru/reaktor-lr-0-12066

☢️☢️☢️☢️☢️☢️

Další zastávkou byl velmi očekáváný, taktéž experimentální, druhý reaktor LVR-15. Je také lehkovodní, ale s výkonem do 10 MW/h, tudíž tu chlazení už musí být, tudíž má už svou cirkulaci vody a tudíž se tu už nese i větší důraz na bezpečnost a bezpečnostní politiku.
Po "předletové" kontrole a nutném poučení jsme se konečně dostali do samotného "centra" reaktoru, tedy nad jeho otevřené víko. Fanouškům do jádra a dozimetrie se tu plní vlhké sny. Pokud máte možnost a máte štěstí v tom, že reaktor je v odstávce několik dnů a jeho víko je zrovna otevřené, tak se můžete pokochat scénérií, kde uvidíte Čerenkovovo záření (nevíš co to je? Koukni sem: https://www.zhavamista.cz/cerenkovovo-zareni) ! Ta scénérie je úchvatná a příměr, že "reaktor volá svý komáry", tu má docela reálný nádech :). Bylo nám ukázáno pouzdro pro vzorky, či nepovedený křemík, který byl určen k ozáření, taktéž nám byly vysvětleny některé technologické vychytávky a nesměla chybět společná fotografie (fotografování je ale zakázáno na obouch reaktorech, my jsme dostali vzácnou výjimku a mohli jsme tak udělat několik hezkých fotografií).

☢️☢️☢️☢️☢️

Více o LVR-15 se můžete dočíst na stránkách Centrumu výzkumu Řež: https://www.cvrez.cz/cs/vyzkum-a-sluzby/provoz-reaktoru/vyzkumny-reaktor-lvr-15-12065

☢️☢️☢️☢️

Po svačině jsme měli ještě exkurzi v budovách, kde se zpracovávají nízko a středně aktivní odpady. Viděli jsme jímku s "bordelem" a sudy k odvozu do uložiště Bratrství, případně do uložiště Richard. Pracovníky v tomto úseku dost obdivuji, protože někdy není jiná možnost jak odpad zpracovat, než manuálně - tedy v masce, obleku a za přísných opatření. Zajímavostí tohoto místa je, že tu byla rozřezána první česká nádoba reaktoru.

☢️☢️☢️

Den utekl jako voda, naštěstí jsme ještě stihli si prohlédnout sbírku dozimetrického zařízení v kanceláři našeho organizátora. Pokud budete mít někdy možnost se na sbírku podívat, neváhejte, je to boží sbírka hardwaru. 

☢️☢️

Tímto moc děkuji CVŘ (Centrum výzkumu Řež) jednak za privátní exkurze, ale také za to, že jsme si mohli udělat foto přímo v reaktorové hale (pod dohledem pracovnníků a za přísných podmínek), moc si toho ceníme!
Další poděkování patří Zeevovi, který nám to celé domluvil, zorganizoval a neběsnil z našeho nadšení!

☢️

Více obrazového materiálu a případné i video sekvence najdete na našem Instagramu nebo Facebooku.

 

   
Mám se bát?

Radioaktivni
Radioaktivní místa lze nalézt i tam, kde byste je nečekali!
A proto jsme tady my, abychom vám o tom dali vědět!


Radioaktivni

Děláme občanská měření a prezentaci zajímavých míst s potenciálně zvýšenou radioaktivitou.
Vše co změříme, zanášíme do mapy. Většinou přikládáme fotografie, které vám umožní přímo vidět místo, kde jsme měřili a nově i základní spektrometrie.

Radioaktivni

Na mapě jsou měřená místa znázorněna barevnými body. Barva bodu odpovídá naměřené hodnotě (stupnici naleznete vlevo na mapě). Na tyto body můžete kliknout. Po kliknutí na bod se otevře informační okénko, kde najdete veškeré informace o měření. Součástí je také odkaz na detail oblasti, kde je celkový přehled o okolí tohoto místa. Rádius okolí si můžete libovolně změnit, a současně měnit i pozici na mapě.

Radioaktivni

Návštěvou webu souhlasíte a berete na vědomí:

Pokud se rozhodnete díky našim informacím navštívit místa s vyšší radioaktivitou, činíte tak na vlastní nebezpečí a jste si vědomi biologických účinků a důsledků radiace. Pokud spíše tápete, doporučujeme tato místa raději fyzicky nevyhledávat.

Žhavá místa nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na zdraví v důsledku návštěvy těchto míst.

Žhavá místa nenesou žádnou zodpovědnost za případnou špatnou interpretaci našich dat třetí stranou.

Žhavá místa nenesou žádnou zodpovědnost za případnou majetkovou ani finanční újmu v důsledku zde interpretovaných dat.

Radioaktivni

Zároveň věnujte pozornost poznámce: Vyjma některých aktivnějších kamenů, RTG, výzkumných laboratoří nebo případných reaktorů není na území ČR radioaktivní místo, které by i krátkodobě ohrožovalo zdravotní stav návštěvníků!


Na naší webové stránce využíváme různé technologie, abychom Vám mohli poskytnout optimální zážitek. K nim patří zpracování údajů, které jsou technicky nutné k prezentaci webových stránek a jejich funkcionalit, rovněž další technologie, které jsou využívány k pohodlnému nastavení webových stránek.

Více informací o problematice naleznete zde.


Pokud nechcete povolovat vše, níže najdete nastavení, které si můžete přizpůsobit.
Nutné pro správný chod webu, ukládají se pouze informace k zobrazení, přihlášení nebo nastavení této webové prezentace.
Data použitá pouze pro statistické vyhodnocování, například návštěvnosti, počtu zobrazení jednotlivých stránek apod.
Možnost posílání webpush notifikací o nových místech a měření. Také propojení s Facebook platformou.
Prosím povolte vše, nebo alespoň dejte souhlas ke statistickým datům kvůli analýze návštěvnosti, děkuji.