Jsme parta bláznů do fyziky, astronomie, kosmonautiky, robotiky, virtuální reality a programování. Baví nás běhat s dozimetrem na zajímavých místech, zkoumat každodenní normálnosti a vzdělávat se hlavně v technických oborech.
Nechceme konkurovat podobným projektům jako je SafeCast, Raysid či Ramesis. Chceme ukazovat zajímavá místa s vyšší radiační aktivitou. Nezaměřujeme se na plošný monitoring.
Cílem našeho projektu je:
- informovat veřejnost o radiačně zajímavých místech a mimořádných událostech;
- budovat v lidech dobré mínění o jaderné energetice a ukázat jim, že radioaktivita je přirozenou součástí přírody;
- publikovat populárně-naučné články o vlastnostech radioaktivního záření a dalších zajímavostech;
- vytvořit seznam míst, které jsou radiačně zajímavé
- vytvořit propojenou síť dozimetristů a skupinu, kde by si vyměňovali zkušenosti.
Jsme (radio)aktivní
Přidejte se do naší facebookové skupiny https://www.facebook.com/groups/zhavamista
Podívejte se na naše videa https://www.youtube.com/channel/UCy0juIxO0bOzu8GAnSC5Waw
Více informací o lidech a projektu najdete na webu https://www.zhavamista.cz/
Přijďte si popovídat na Discord: https://discord.gg/vwwCJc6n
Kdo jsme
Radek Zemánek
(*1986) je zkušený programátor kterého pohltilo programování již v 8 letech. Na střední škole zaměřené na informační technologie se nadchl pro webové aplikace. Po maturitě studoval na Fakultě aplikovaných věd kde kvůli práci a financím předčasně ukončil studium. Z větší části spolupracoval na iVysilání České televize, je autorem velké mapy pořadů a vytvářel systémy a aplikace pro zobrazovaní výsledků voleb mezi lety 2007 - 2011. Korporátní styl práce mu moc nevoněl. I když ukončil spolupráci v České televizi, tak pro ČT již jako živnostník v Red peppers vytvořil několik pohádkových webů a spolupracoval na systému pro web Dějiny udatného národa českého. Je jedním z autorů platformy Shopero.cz (Systém na vytváření rychlého a efektivního e-shopu), RedShop (nová e-shopová platforma na které běží například Planetum - Planetárium Praha), pracoval na aplikaci která získala ocenění nad otevřenými daty a vytvářel systémy na řízení výroby či systémy pro správy webů. Je velkým fandou Red Bull Air Race (budíž mu země lehká), astronomie, fyziky a vědy obecně. Rád se střemhlavě pouští do věcí pro které se "zapálí".
Miroslav Soukup
(*2001) je student Střední průmyslové školy elektrotechnické Plzeň. Momentálně se nachází ve čtvrtém ročníku střední školy na pilotním oboru IoT (Internet of things). Od útlého věku se elektrotechnika stala jeho životem. V pozdějším věku se naučil základy programování a v dnešní době spolupracuje na nejrůznějších projektech. „Velkou poctou pro mě bylo, dostat se s partou svých kamarádů do celorepublikového kola SOČ (Středoškolská odborná činnost), kde jsme představovali jednoduchou platformu, jakožto jednoduchý senzor teploty, tlaku, vlhkosti a ekvivalentu CO2 s využitím tzv. low power radií pro odeslání dat.“ Momentálně se plně věnuji vývoji firmwaru pro jednoduchá jednoúčelová zařízení.
Jakub Tejiščák
(*1993) študoval strednú priemyselnú školu elektrotechnickú Prešov, neskôr na vysokej škole oblasť energetiky a techniky vysokých napätí, čo je zároveň aj jeho koníčkom. Hlavné gro je výkonová elektronika polovodičov a elektrónok v súvislosti s vysokým napätím, VN zdroje, Teslove transformátory, rôzne experimenty s VN a plazmou, röntgenová technika atď. Popri tom záľuba vo fotografovaní, čo v spojení s plazmou vysokých napätí robí zaujímavý výsledok. Do tretice je to aj písanie článkov projektov a „bastlov“ vo voľnom čase v sprievode značného množstva fotografií a videí na webe VN-Experimenty.eu. Profesijne je však pri letectve, mimo toho všetkého.